Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi patrioci z małych miast i wsi

21 czerwca 2019 | Kraj | Izabela Kacprzak
Blisko połowa niezawodowych żołnierzy WOT pochodzi z mniejszych miast oraz ze wsi
źródło: WOT
Blisko połowa niezawodowych żołnierzy WOT pochodzi z mniejszych miast oraz ze wsi

Chęć służenia ojczyźnie, sprawdzenia siebie i balans w życiu – to główna motywacja polskich terytorialsów.

Blisko połowa z 16 tys. 708 żołnierzy niezawodowych Wojsk Obrony Terytorialnej (45 proc.) pochodzi z mniejszych miast (7590 osób), 39 proc. ze wsi (6340). Z miast wojewódzkich zrekrutowano dotychczas 2778 osób (17 proc.). Żołnierze ochotnicy to głównie ludzie bardzo młodzi – grupę do 25. roku życia stanowi aż 32 proc. terytorialsów, czyli 5305 osób.

Z danych MON wynika, że z wiekiem spada atrakcyjność wstąpienia do tej formacji. W przedziale wieku 46–50 lat wśród żołnierzy WOT mamy zaledwie 4 proc., 51–55 lat – 2 proc., a 56–63 lata – tylko 1 proc., czyli 56 osób.

Jak jednak wskazuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa WOT, średnia wieku żołnierzy w formacji wynosi 32 lata, a MON zależy, by zbalansować wiek ochotników. Dlaczego?

Bez związku z armią

– Idea budowy naszej formacji zakłada łączenie młodzieńczego wigoru z doświadczeniem starszych osób, dzieje się to w ramach sekcji tzw. wspaniałych dwunastek, czyli 12-osobowych sekcji lekkiej piechoty, gdzie wszystkie stanowiska są dublowane i jedno z nich pełni starszy, drugie młodszy żołnierz, oczywiście chodzi tu o przekazywanie wiedzy przez starszych młodszym, ale też o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11386

Wydanie: 11386

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament