Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzysy kaloryferowe

18 grudnia 1997 | Magazyn | GS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

NASZA ZIMA ZŁA

Kryzysy kaloryferowe

W ostatnich dziesięcioleciach zima zawsze Polaków zaskakiwała. Jeszcze pod koniec jesieni wydawało się, że są przygotowani niemal na wszystko, a tu nagle mróz i śnieg, niczym jakaś kara boska, paraliżowały cały kraj. W domach było zimno, po drogach z trudem dawało się poruszać.

W mieszkaniach bywa zimno jak dawniej. Nadal trudno ustalić, kto wymyślił termin "centralne ogrzewanie", ale na pewno udało mu się oddać ducha centralnego planowania. Zwykle było tak, że mieszkańcy bloków i domków jednorodzinnych patrzyli na siebie ze wzajemną zazdrością. Jednym i drugim było zimno. Tym z bloków wydawało się, że ci z domków nie muszą czekać na "sezon grzewczy" i w każdej chwili mogą sobie sami napalić. Z kolei ci drudzy nigdy nie wiedzieli, kiedy uda się im "zrealizować przydział na węgiel".

Wszystko zaczęło się, gdy rzucono hasło "walki z marnotrawstwem węgla". W 1950 roku rząd wprowadził w życie uchwałę o sposobach użytkowania węgla, co wiceminister górnictwa Mieczysław Lesz tłumaczył następująco: "Wiele gałęzi przemysłu zużywa zbyt wiele węgla na jednostkę produkcji - często więcej niż przed wojną. Tak np. przemysł cukrowniczy na wyprodukowanie jednej tony cukru zużywa o 18 proc. więcej węgla niż przed wojną, a przemysł papierniczy o 22 proc. Podobnie postępują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1259

Spis treści
Zamów abonament