Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duch nad wodami

20 grudnia 1997 | Plus Minus | MR

LISTY Z PLACOWKI

Duch nad wodami

MACIEJ RYBIńSKI

Niemcy obchodzą 200 rocznicę urodzin Heinricha Heinego, najniewygodniejszego z narodowych poetów, antywieszcza, który zamiast wysławiać wielkość Niemiec, widział ich wady i przepowiadał klęski. Heinowską rocznicę obchodzi się z pewnym trudem, bo przecież Heine pisał o ruchu germańskiego odrodzenia narodowego, rozpętanym przez filozofa Johanna Fichtego i wprowadzonym w czyn przez ojca niemieckiej gimnastyki i sportu, Friedricha Jahna, który ma szkoły i ulice swego imienia w każdym, niemieckim mieście: "ścieśnia serce człowieka, aż staje się niby skórzane, aż znienawidzi wszystko, co cudzoziemskie, a ż wyrzekając się poczucia przynależności do całego świata i nawet do Europy pragnie być już tylko ciasnym i ograniczonym Niemcem".

Tego się w Niemczech nie cytuje nawet z okazji jubileuszu. A przecież uwagi Heinego nie straciły na aktualności, i to nie tylko w Niemczech. Heine, Żyd który przeszedł na protestantyzm, pisał także: "Chrystianizm - i to jest jego największą zasługą -- uśmierzył trochę germańską radość wojenną, ale nie mógł jej zupełnie zniszczyć, i kiedy pewnego dnia krzyż się złamie, rozpęta się znowu dzikość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1261

Spis treści
Zamów abonament