Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Henryk Konic

02 marca 1998 | Prawo | KP

Henryk Konic

Prawnik wybitny. .. Znakomity adwokat, uczony i wykładowca akademicki, legislator, znany polityk, ceniony działacz społeczny, pisarz prawniczy, współzałożyciel Towarzystwa Popierania Wiedzy Prawniczej, którego tradycje kontynuuje dziś Zrzeszenie Prawników Polskich. Henryk Konic był także świetnym publicystą prawniczym i wydawcą, związanym z "Gazetą Sądową Warszawską" przez 53 lata, jako redaktor, członek Komitetu Redakcyjnego i jego przewodniczący, wydawca. A przy tym był wspaniałym cywilistą, znawcą prawa hipotecznego, handlowego, spadkowego, zobowiązań, prawa międzynarodowego, a także historii państwa i prawa polskiego. Repertorium tego prawnika -- praktyka i teoretyka -- obejmowało ponad 22 tys. spraw.

Henryk Konic urodził się 15 stycznia 1860 r. w Warszawie. Po ukończeniu gimnazjum (ze złotym medalem) rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył je w 1881 r. Już jako student zajął się piśmiennictwem prawniczym. Za rozprawę "O dzieciach nieślubnych", pisaną w 1878 r. po rosyjsku i w tymże roku opublikowaną w języku polskim w "Przeglądzie Tygodniowym", otrzymał złoty medal uniwersytecki, a za kolejną rozprawę -- "pochwałę na piśmie".

Po ukończeniu uniwersytetu rozpoczął aplikację jako tzw. kandydat do posad sądowych w Sądzie Okręgowym w W arszawie, w wydziałach cywilnym i hipotecznym. Następnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Brak okładki

Wydanie: 1324

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament