Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawdziwe problemy sztucznych tworzyw

27 marca 1998 | Nauka i Technika | KF

W Japonii używa się 90 kg PCW na mieszkańca, w Polsce -- 5 kg

Prawdziwe problemy sztucznych tworzyw

K RYSTYNA FOROWICZ

Władysław Jagiełło jadąc pod Grunwald, gdyby zabrał ze sobą zapas wody w butelkach plastikowych, to puste opakowania przetrwałyby trzy rozbiory Polski, dwie wojny światowe i rozpad Układu Warszawskiego. Dlatego plastik nie kojarzy się ekologowi z niczym przyjemnym. Dla chemików jest on supertworzywem, odznacza się niską ceną iłatwością obróbki.

Czy uda się pogodzić "plastikowych" wytwórców ze środowiskiem?

W pierwszych dniach kwietnia w warszawskim Centrum Targowym "Mokotów" odbędą się pierwsze Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych -- PTS '98. Przyznana zostanie nagroda Grand Prix PTS '98. Kryteria to jakość, nowoczesność i nowatorstwo, bezpieczeństwo, estetyka oraz ekologia. Targom towarzyszyć będzie debata publiczna -- po raz pierwszy zorganizowana w naszym kraju -- "Recykling -- tworzywa sztuczne".

Pałace petów

Corocznie po zakupionych towarach zostawiamy 264 tys. ton tworzyw sztucznych. Objętościowo są to dwa Pałace Kultury i Nauki. Na wysypiska trafia prawie 1, 5 mld kubków po śmietanie, jogurtach, sałatkach. Rośnie produkcja jednorazowych naczyń i sztućców. W butelkach PET sprzedaje się nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1346

Spis treści
Zamów abonament