Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobre stosunki w traktacie polsko -- litewskim

07 lipca 1994 | Kraj | EO JP

Ratyfikacja przed nową konstytucją

Dobre stosunki w traktacie polsko -- litewskim

Podpisanie traktatu z Litwą o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy sprawia, że Polska ma uregulowane stosunki ze wszystkimi krajami ościennymi. W pierwszym czytaniu traktatu w Sejmie wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za przekazaniem dokumentu do komisji oraz jak najszybszą jego ratyfikacją. W środę Sejm omówił też nowelizację prawa spółdzielczego, która m. in. znosi zakaz posiadania tylko jednego spółdzielczego mieszkania własnościowego.

Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Polską i Litwą został podpisany 26 kwietnia w Wilnie przez prezydentów obu państw. Poprzedziły go trwające kilkanaście miesięcy negocjacje. Zdaniem Andrzeja Olechowskiego, ministra spraw zagranicznych ich sukcesem jest fakt, że w traktacie nie znalazły się żadne sformułowania podważające legalność zwierzchnictwa RP na Wileńszczyzną w latach 1920 -- 1939 (strona litewska pragnąła umieścić to w preambule) .

Traktat potwierdza nienaruszalność granic oraz zawiera zobowiązanie, że żadna ze stron nie będzie w przyszłości wysuwała roszczeń terytorialnych pod adresem sąsiada. Zawarto w nim też standardowe (według norm międzynarodowych) postanowienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 211

Spis treści
Zamów abonament