Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie z tego świata?

08 maja 1999 | Plus Minus | KM

Walerian Łukasiński bohaterem ostatniej książki Władysława Terleckiego "Wyspa Kata"

Nie z tego świata?

KRZYSZTOF MASŁOŃ

Postać Waleriana Łukasińskiego, tajnego więźnia Mikołaja I, męczennika Sprawy Polskiej, więzionego przez 46 lat, w tym aż 37 lat w najsurowszej twierdzy carskiej -- Szlisselburgu, przypomniał Władysław Terlecki w swojej najnowszej -- niestety, już ostatniej -- książce "Wyspa Kata".

Specyfika, a może raczej wypadałoby powiedzieć -- fenomen pisarstwa Terleckiego sprawia, że i ta powieść, jak tyle wcześniej przez niego napisanych (m. in. "Gwiazda Piołun", "Czarny romans", "Pismak") nie przynależy wyłącznie do literatury historycznej. Dla współczesnego czytelnika "Wyspa Kata" będzie bardziej dyskursem o wierności wyznawanym ideałom, o patriotyzmie, wyborach dokonywanych w sytuacjach ostatecznych, o godności i honorze. Dyskurs ów prowadzi dobiegający kresu życia więzień, rozmawiając sam ze sobą, a właściwie z Widmem -- będącym jego portretem sprzed kilkudziesięciu lat, przywołanym z zakamarków pamięci.

Dramat i gehenna Łukasińskiego inspirowały wcześniej wielu twórców. Wspominał o nim Mickiewicz, pisał Garczyński i Wyspiański, jego postać wprowadził Wacław Gąsiorowski do sfilmowanej przed wojną "Księżnej Łowickiej" i Tadeusz Hołuj do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1691

Spis treści
Zamów abonament