Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Recepta na dobre pismo

08 maja 1999 | Plus Minus | JK

ROZMOWA

Jerzy Giedroyc, redaktor paryskiej"Kultury": Polacy są dziwnym narodem, lubią być prowokowani

Recepta na dobre pismo

JULITA KARKOWSKA: -- W okresie, kiedy powstawała "Kultura" i w pierwszych latach istnienia miesięcznika dość często wyrażał pan obawy, czy takie pismo ma rację bytu. Minęło ponad 50 lat, "Kultura" wciąż się ukazuje i ma swoich zagorzałych czytelników. Wygląda na to, że mimo radykalnej zmiany politycznej, jaka nastąpiła w 1989 r. , pisma emigracyjne mają rację bytu.

JERZY GIEDROYC: -- Sytuacja wydawnictw emigracyjnych stała się dość trudna, jest przecież ogromna konkurencja ze strony kraju. W Europie prasa emigracyjna zamiera, nie ma tu dużych i mocnych środowisk. Tymczasem, wciąż jest potrzebny wolny głos, spojrzenie na to, co się dzieje w Polsce okiem życzliwego, ale surowego obserwatora.

Takim obserwatorem jest właśnie pan i "Kultura".

Patrząc na rozwój wydarzeń w Polsce, staram się poprzez publikowanie krytycznych tekstów zwrócić uwagę na to, co dzieje się nie tak, jak powinno. Uważam to za swój obowiązek.

"Kultura" ukazuje się i w kraju, i na emigracji. I będzie wychodziła, dopóki będę ją redagował. Miesięcznik jest o tyle ważny, że istniejąca w Europie prasa emigracyjna ma już właściwie charakter...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1691

Spis treści
Zamów abonament