Ligi zagraniczne

20 grudnia 1999 | Sport | NK

Anglia: duch Shankly'ego

W Liverpoolu hucznie obchodzono 40-lecie pojawienia się w tym klubie Szkota Billa Shankly'ego. Najważniejszy menedżer w historii Liverpoolu po dwóch latach wprowadził zespół do I ligi, minęły kolejne dwa lata i zdobył mistrzostwo kraju, zaczynając złotą serię, która trwała do połowy lat 80. Na stadion przyszło kilkudziesięciu byłych wielkich piłkarzy, z Ianem St. Johnem, Emlynem Hughesem i Kevinem Keeganem na czele. "On odmienił moje życie. Brakuje mi go" - powiedział Keegan. Shankly zmarł w 1981 roku. Obecni reprezentanci Liverpoolu godnie uczcili pamięć mistrza wygraniem z Coventry 2:0. To było siódme zwycięstwo w ostatnich dziewięciu meczach tej drużyny. Manchester Utd. po trzech golach zdobytych w 19 minut i lekkim dreszczowcu (zrobiło się 3:2 po dwóch bramkach Paolo di Canio) pokonał West Ham. Piłkarze Aston Villi, Dion Dublin i Paul Merson, nie potrafili pokonać z rzutów karnych bramkarza Sheffield Pavla Srnicka, ale Villa wygrała 2:1. Sunderland zaczyna zbierać owoce dobrej gry przez cały sezon. Awansował na trzecie miejsce, po tym jak Kevin Phillips zdobył przeciwko Southampton gole nr 18 i 19 w tym sezonie. Mógł też zdobyć 20., ale przestrzelił karnego.

18. kolejka: - Arsenal - Wimbledon 1:1 (Henry 61 - Cort 7) - Aston Villa - Sheffield Wednesday 2:1 (Merson 69, Taylor 82 - de Bilde...