Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniacka demokracja

22 kwietnia 2000 | Plus Minus | NC

DO REDAKCJI

But w butonierce

Staram się zrozumieć sympatię pana profesora Jerzego Suraskiego dla pacyfisty Chamberlaina ("But w butonierce", "Plus Minus" nr 15/2000). Przychodzi mi to z dużym trudem. Kiedy Chamberlain stracił posadę premiera? Kiedy Hitler uderzył na Zachodzie i okazało się, że kupowanie czasu za cenę sojuszniczej Polski doprowadziło donikąd. Doprawdy, nie wiem, czemu to premier Chamberlain "sprostał". Winston Churchill to nie mój ulubieniec. Katyń, Jałta, niewyjaśniona śmierć gen. Sikorskiego, to sprawy nie przynoszące chwały odpowiedzialnym za to ludziom.

Ale to Churchill już od początku lat trzydziestych ostrzegał przed Hitlerem; w angielskim parlamencie żądał zwiększenia wydatków na brytyjskie zbrojenia; był gotów sprzymierzyć się choćby z diabłem, by pokonać Hitlera. Istotnie, oddał nas Stalinowi. Bo tego wymagał, w mniemaniu brytyjskiego premiera, interes jego kraju. Może nam się to nie podobać, ale polityka, to nie gra dżentelmenów. Churchill wiedział o japońskich przygotowaniach do ataku na Pearl Harbor, ale nie poinformował o tym Roosevelta. Bo z niecierpliwością czekał na wejście Stanów Zjednoczonych do wojny. Churchill wysłał na pewną śmierć tysiące żołnierzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1994

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament