Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kredyt złotowy czy dewizowy?

15 listopada 1994 | Ekonomia | ZD

Kredyt złotowy czy dewizowy?

Zbigniew Dobosiewicz

Z naczna, a do tego rosnąca część kredytów udzielanych w Polsce to kredyty dewizowe. Pojęcie "kredyt dewizowy" oznacza, że jest on nominowany (wyrażony) w określonych dewizach zagranicznych. Najczęściej jest to dolar, a le udzielane są także kredyty nominowane w markach niemieckich, frankach francuskich i szwajcarskich, a od pewnego czasu także w ECU i innych walutach obcych. Koszt kredytu zależy m. in. od przyjętej waluty.

W praktyce możemy mówić o dwu zupełnie różnych rodzajach kredytów dewizowych. Pierwsze z nich są wypłacane i zwracane w dewizach, a drugie -- w złotych. Kredyty wypłacane w dewizach stanowią mniejszość udzielanych w Polsce kredytów dewizowych. Otrzymane dewizy mogą być wydawane wyłącznie na zakup dóbr i usług za granicą; zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedmiotem takich kredytów nie mogą być płatności realizowane w kraju.

Większość kredytów dewizowych ma zupełnie inny charakter: są one wypłacane przez bank w złotych. Kredytobiorca otrzymuje więc równowartość w złotych określonej sumy dewiz obcych i musi spłacić -- także w złotych -- równowartość pożyczonej sumy powiększoną o o procentowanie. Rozliczenia odbywają się po kursie dnia, przy czym bank określa, o jaki kurs dnia chodzi. Niektóre banki prowadzą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 323

Spis treści
Zamów abonament