Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odmienne widzenie problemów

15 listopada 1994 | Prawo | KD

Polemiki: programy komputerowe w prawie autorskim

Odmienne widzenie problemów

Kazimierz Dymek

W artykule "Programy komputerowe" autorzy zaprezentowali poglądy, z którymi trudno się zgodzić. Moim zdaniem występują w nim pewne niejasności i nieścisłości.

Pierwsza z nich dotyczy interpretacji art. 12 określającego prawa pracodawcy do utworu (programu komputerowego) , wytworzonego przez pracownika. Przepis wyraźnie stanowi, że "(. .. ) pracodawca, którego pracownik stworzył utwór, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron". Treść przepisu jest szeroka i daleko sięgająca. A rtykuł ten wyraźnie, moim zdaniem, precyzuje, do czego ma prawo pracodawca. Otóż nabywa on "prawo majątkowe", i to jeszcze ograniczone umową o pracę zawartą z programistą. Oznacza to zatem prawo do dysponowania utworem i czerpania z tego korzyści. Jeśli pracownik przy tworzeniu programu dla pracodawcy zastosował wymyślone przez siebie rozwiązania, jest to jego "dorobek zawodowy", który ma prawo wykorzystywać w innym miejscu, podobnie jak umiejętność np. czytania i pisania.

Autorzy przyjęli, moim zdaniem, błędny pogląd, twierdząc, że: "(. .. ) trzeba uznać za naruszenie praw autorskich pracodawcy także taki przypadek,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 323

Spis treści
Zamów abonament