Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komplikacje pooperacyjne

08 grudnia 2001 | Ekonomia | SD

Globalna gospodarka Jak krajowe firmy mogą konkurować z koncernami międzynarodowymi

Komplikacje "pooperacyjne"

STEFAN DUNIN-WĄSOWICZ

Proces liberalizacji i nakładająca się nań postępująca globalizacja przekształciły gospodarkę polską w organizm bardziej efektywny, ale nie pozbawiony paru komplikacji, które można określić jako pooperacyjne. Są to normalne odchylenia od stanu zdrowia gospodarczego wynikające z nieorganicznego rozwoju. Stoimy wiec dzisiaj przed dwoma zadaniami: z jednej strony czeka nas dokończenie "operacji", zwłaszcza w sferze tak zwanych działów społecznych, z drugiej zaś - podleczenie się z komplikacji "pooperacyjnych".

Na początku transformacji w kraju brakowało umiejętności w określaniu potrzeb rynku i sprzedaży (skąd miałyby się one wziąć po 40 latach gospodarki centralnie planowanej?), potem pojawiały się one zbyt wolno i w efekcie gospodarka w dużym stopniu zdominowana została przez kanały sprzedaży ustalane przez firmy zagraniczne. One więc głównie czerpią wiedzę z rynków o potrzebach klientów i robią z niej użytek - lub nie. Dominacja podmiotów zagranicznych w określaniu potrzeb rynku, a zatem i specyfikacji produktów, jest pierwszą z głównych komplikacji pooperacyjnych.

Druga patologia, ściśle powiązana z pierwszą, to zmniejszenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2490

Spis treści
Zamów abonament