Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pytanie o operatywność

23 czerwca 2003 | Prawo | TT
źródło: Nieznane

Jak ewoluuje koncepcja bezpośredniego skutku prawa wspólnotowego

Pytanie o operatywność

RYS. ROCH FOROWICZ

TOMASZ TADEUSZ KONCEWICZ

Wiele wskazuje na to, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości chce nadać nową treść zasadzie bezpośredniego skutku prawa wspólnotowego. Jeśli tak, powinien to zrobić jak najszybciej i w sposób jak najbardziej przejrzysty.

Bezpośredni skutek (direct effect) prawa wspólnotowego jest powszechnie uznawany za tę jego cechę, która wraz z zasadą pierwszeństwa decyduje o jego wyjątkowości i efektywności w stopniu nieznanym prawu międzynarodowemu. Każda bowiem strona postępowania przed sądem krajowym może, przy spełnieniu określonych warunków, korzystać z regulacji europejskiej. Gdy polskie sądy staną się już sądami wspólnotowymi, bezpośredni skutek prawa stanie się także dla nich powszechnie używanym instrumentem, a polscy prawnicy oraz strony często będą się na niego powoływać.

Jednak koncepcja bezpośredniego skutku nie jest jednoznaczna: istnieje niepewność zarówno co do rzeczywistego znaczenia, jak i zasięgu tego zwrotu. Tym większego więc znaczenia nabiera proces, którego obecnie jesteśmy świadkami. Mianowicie Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wysyła sygnały, że gotów jest na nowo określić treść zasady bezpośredniego skutku. Co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2955

Spis treści
Zamów abonament