Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Między jedną a drugą stroną kartki

05 lipca 2003 | Plus Minus | JD
źródło: Nieznane

POEZJA RYSZARDA KRYNICKIEGO

Między jedną a drugą stroną kartki

JANUSZ DRZEWUCKI

FOT. ŁUKASZ TRZCIŃSKI

Obchodzący właśnie 60 urodziny Ryszard Krynicki jako poeta od dłuższego czasu milczy. Od kiedy? Od wydania obszernego wyboru wierszy "Magnetyczny punkt" (1996), w którym zawarł kanon swojej twórczości poetyckiej.

Co prawda po "Magnetycznym punkcie" ogłosił jeszcze arkusz "G (Rekonstrukcja)" (1999), ale żaden z zamieszczonych tam tekstów nie spłynął z jego pióra, nie został też wystukany przez niego na maszynie, poszczególne słowa i zdania poeta powycinał z gazet i ponalepiał na osobne plansze. Tekstów tych nie traktował jako utworów literackich sensu stricto, dlatego też nie ogłaszał ich w swoich zbiorach wierszy, nie czytał nawet na spotkaniach autorskich, jedynie pokazywał przyjaciołom, poetom i plastykom.

Język propagandy

Jak autor przyznał w "Postscriptum", "G" stworzył w roku 1971, a więc w tym samym mniej więcej czasie, gdy pisał cykl "Nasz specjalny wysłannik", który potem znalazł się w tomie "Organizm zbiorowy" (1975). W szyderczym utworze z tego cyklu "Jak napisać wiersz współczesny" przedstawił taką oto procedurę: "wystarczy z dowolnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2966

Spis treści
Zamów abonament