Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krew i atrament

22 listopada 2003 | Plus Minus | AD
źródło: Nieznane

ZE SŁOWNIKA PISARZÓW

Krew i atrament

Kajetan Morawski z żoną Marią, Genewa 1925 r.

FOT. (C) ARCHIWUM RODZINNE

Z satysfakcją znalazłem w słowniku bibliograficznym "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury" (opracował zespół pod redakcją Jadwigi Czachowskiej i Alicji Szałagan) biogram i listę książek Kajetana Morawskiego, zmarłego przed trzydziestu laty w Paryżu. Myślę zresztą, że z postaci Polaków, którzy całe swe życie poświęcili służbie publicznej, jedna tylko dorównuje talentem pisarskim Morawskiemu: Józef Piłsudski. Autor "Bibuły" nie został wspomniany w "Słowniku", choć uwzględniono tam osoby urodzone w latach 60. dziewiętnastego wieku.

Kajetan Morawski, który pracę dla kraju rozpoczął 1 października 1918, obejmując w wieku lat 26 referat niemiecki w tworzącym się Ministerstwie Spraw Zagranicznych, wydał swą pierwszą książkę "Tamten brzeg" mając lat 68. Pochodził zresztą z rodziny, o której Stanisław Tarnowski wyraził się, że ma w swych żyłach najwięcej ze wszystkich polskich rodzin błękitnej krwi, głównie z powodu przymieszki atramentu.

Sam Morawski pisze: "W chwili wybuchu wojny stała w moim gabinecie spora półka z kilkudziesięcioma tomami napisanymi przez członków mojej rodziny. Składało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3083

Spis treści
Zamów abonament