Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępstwo nadużycia władzy przez prokuratora

13 grudnia 2004 | Prawo | WG

Tajemnica dziennikarska Wolność prasy jest podstawą wszystkich wolności

Przestępstwo nadużycia władzy przez prokuratora

Prokurator żądający od dziennikarza billingu jego rozmów, naraża się na zarzut popełnienia przestępstwa nadużycia władzy.

Bez wolności prasy inne wolności obywatelskie nie mogą być zdobyte i utrwalone - w ten sposób francuski myśliciel Gabriel Mirabeau w drugiej połowie XVIII w. wyjaśniał, dlaczego wolność prasy jest podstawą wszystkich wolności. Rozumowanie to docenił polski ustawodawca, obejmując tajemnicę dziennikarską większą ochroną niż inne. Adwokata, radcę prawnego, notariusza lub lekarza z tajemnicy zawodowej może zwolnić sąd w wypadku każdego przestępstwa (art. 180 § 2 kodeksu postępowania karnego ), zaś dziennikarza (§ 4) tylko wtedy, gdy informacja dotyczy przestępstw najcięższych (wskazanych w art. 240 § 1 kodeksu karnego , np. zabójstwo), gdy na każdym obywatelu ciąży prawny obowiązek doniesienia o przestępstwie.

Tajemnica zawodowa dziennikarza stanowi "istotny czynnik niezależności prasy i stwarza korzystne warunki dla uzyskania zaufania społecznego. Pozwala bowiem na własną ocenę różnych przejawów życia społecznego bez konieczności ujawniania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3405

Spis treści
Zamów abonament