Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zobowiązania długo- i krótkoterminowe

13 lutego 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | TW

CO W BILANSIE, A CO W INFORMACJI DODATKOWEJ Zobowiązania długo- i krótkoterminowe Zobowiązania to element pasywów bilansu. Zgodnie z ustawą o rachunkowości rozumie się przez nie wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują w przyszłości wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki

Podstawową cechą tak rozumianych zobowiązań jest to, że ciążący na dłużniku obowiązek może być egzekwowany przez wierzyciela na drodze sądowej, z powołaniem się na przepisy prawa lub zawartą umowę.

Analogicznie jak w wypadku należności, do zobowiązań krótkoterminowych zalicza się ogół zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz całość lub część pozostałych zobowiązań, które staną się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Zobowiązania finansowe i niefinansowe

Wśród zobowiązań ustawa wyróżnia kategorię zobowiązań finansowych. Należy przez nie rozumieć zobowiązania jednostki do przekazania środków pieniężnych lub innych aktywów finansowych albo do wymiany instrumentów finansowych z inną jednostką gospodarczą na potencjalnie niekorzystnych warunkach. Cechą odróżniającą zobowiązanie finansowe od niefinansowego jest m.in. to, że zobowiązanie finansowe ujmowane jest w księgach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3763

Spis treści
Zamów abonament