Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędna wykładnia nie jest rażącym naruszeniem prawa

13 sierpnia 2007 | Dobra firma | Natalia Banasiewicz
źródło: Nieznane

WAŻNE WYROKI W SPRAWACH PODATKOWYCH Pożyczka od akcjonariusza i skutki błędnej wykładni przepisów Błędna wykładnia nie jest rażącym naruszeniem prawa Aby można było mówić o spełnieniu przesłanki rażącego naruszenia prawa z art. 247 § 1 pkt 3 ordynacji podatkowej, musi zachodzić oczywista sprzeczność między treścią przepisu prawa a rozstrzygnięciem organu podatkowego. Potrzeba dokonania wykładni przepisu wyklucza możliwość wydania decyzji z rażącym naruszeniem prawa. Tak orzekł warszawski WSA6 lipca br. (IIISA/Wa674/07).

W listopadzie 2004 r. podatnik wystąpił o stwierdzenie i zwrot nadpłaty VAT. Argumentował, że wykazał nienależne zobowiązanie podatkowe od kosmetyków nieodpłatnie dołączonych do sprzedawanego przez siebie miesięcznika. Organy podatkowe odmówiły stwierdzenia nadpłaty. Ich zdaniem czynność ta podlegała VAT. Decyzja organu odwoławczego stała się ostateczna. Podatnik wystąpił o stwierdzenie jej nieważności, dowodząc, że spełniona została przesłanka rażącego naruszenia prawa z art. 247 § 1 pkt 3 op. Organy podatkowe I i II...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4284

Spis treści
Zamów abonament