Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Część domu zajętą na działalność gospodarczą też można amortyzować

11 października 2007 | Dobra firma | Anna Koleśnik

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność we własnym domu, może amortyzować, czyli stopniowo wliczać w koszty wartość części budynku zajętej na cele firmy. Jak w takiej sytuacji ustalić podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych?

Z takim problemem zwrócił się do nas jeden z czytelników.– Kupiłem działkę z piętrowym budynkiem w stanie surowym (zadaszony, bez drzwi, okien, instalacji itp.). W akcie notarialnym nie wyodrębniono ceny działki i ceny budynku (jest tylko kwota łączna). Zamierzam wykończyć budynek i na parterze prowadzić działalność gospodarczą przeniesioną z obecnego miejsca. Czy środkiem trwałym będzie budynek czy lokal? Jakie wydatki złożą się na wartość początkową środka trwałego? Czy i jak „rozłączyć” wartość działki od wartości budynku w stanie surowym? – pyta czytelnik DF.

Budynek środkiem trwałym

Z pytania wynika, że czytelnik zamierza dokończyć budowę budynku i w jego części prowadzić działalność gospodarczą. Środkiem trwałym będzie w tym wypadku budynek. Lokal jest nim tylko wtedy, gdy stanowi wyodrębnioną własność. A z taką sytuacją nie mamy tu do czynienia. Czytelnik jest właścicielem całego budynku, a pomieszczenie, które ma być zajęte na działalność, jest po prostu częścią tego budynku. Przy czym jeśli co najmniej połowa powierzchni użytkowej tego budynku będzie wykorzystywana do celów mieszkalnych, budynek taki według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych należy zaklasyfikować jako mieszkalny. Ma to znaczenie dla jego amortyzacji.

Jak ustalić wartość

Wartość początkowa budynku mieszkalnego – środka trwałego – dla celów amortyzacji podatkowej może być co do zasady ustalona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7835

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament