Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dekret prezydenta Miedwiediewa a prawo międzynarodowe

29 sierpnia 2008 | Prawo | Michał Płachta

Każde państwo dysponuje pełną swobodą w odniesieniu do uznania bądź odmowy uznania nowego państwa – pisze prof. dr hab., specjalista prawa międzynarodowego

W reakcjach na dekret prezydenta Miedwiediewa o uznaniu niepodległości Abchazji i Osetii Południowej powołuje się prawo międzynarodowe jako podstawę kwestionowania legalności tego aktu. Warto więc pokrótce przedstawić instytucję uznania w tej dziedzinie prawa, tym bardziej że uznanie wywiera poważny wpływ na charakter stosunków nowego państwa z pozostałymi podmiotami prawa międzynarodowego i jego zdolność do działania.

Akt jednostronny

W ujęciu najbardziej ogólnym uznanie jest jednostronnym aktem prawnym, w którym podmiot prawa międzynarodowego (najczęściej państwo, czasami także organizacja międzynarodowa) stwierdza istnienie pewnych faktów (sytuacji czy stanu faktycznego), a zarazem wyraża gotowość respektowania wynikających z nich skutków prawnych. Przedmiotem uznania są najczęściej państwo, rząd, naród, powstańcy i strona wojująca. Jednak uznanie może dotyczyć także innych kwestii i zdarzeń prawnych, np. zmian terytorialnych.

Próba znalezienia w prawie międzynarodowym jasnych, kategorycznych i pewnych podstaw oceny rosyjskiego dekretu może się skończyć niepowodzeniem. Jest to spowodowane specyfiką uznania międzynarodowego, które nie zostało skodyfikowane ani nawet ujęte w jednoznaczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8103

Spis treści

Obiekty i usługi konferencyjno-szkoleniowe

Zamów abonament