Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Retroaktywność po europejsku i po polsku

21 marca 1996 | Prawo | PS

Retroaktywność po europejsku i po polsku

Niepewność co do wysokości podatków, które mamy płacić, staje się stałym elementem polskiego życia. Wobec tego nie od rzeczy będzie przypomnieć, jak Trybunał Konstytucyjny reaguje, gdy polski ustawodawca w jaskrawy sposób narusza zasady sztuki stanowienia prawa i nakłada podatek z mocą wsteczną, a także jak w podobnej sytuacji orzeka Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z Luksemburga.

W związku z regulacją rynku cukru w UE wprowadzono opłatę wyrównawczą (elimination levy) . Prawo wspólnotowe bowiem nie nakłada bezpośrednio podatków sensu stricto, np. dochodowego, lecz jedynie ciężary o podobnym charakterze, tj. opłaty związane z polityką rolną lub cła.

Rolnictwo w Unii (przed Maastricht we Wspólnocie) należy do najbardziej (prze) regulowanych dziedzin gospodarki, co dotyczy także sektora cukrowniczego. Jednym z przejawów tej regulacji są subsydia eksportowe wypłacane podmiotom zbywającym nadwyżki cukru poza granicami Wspólnoty. Środki na subsydia pochodzą z nakładanych na cukrownie opłat wyrównawczych. W roku obrotowym od 1 lipca 1986 r. do 30 czerwca 1987 r. subsydia były wyjątkowo wysokie ze względu na niskie ceny cukru na rynkach światowych. Wobec tego 2 lipca 1987 r. (tj. już po zakończeniu roku obrotowego) Rada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 705

Spis treści
Zamów abonament