Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żeby było zdrowo i bezpiecznie

21 marca 1996 | Prawo | KR

Reakcje

Żeby było zdrowo i bezpiecznie

Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej z zadowoleniem odnotowuje ukazywanie się na łamach prasy artykułów popularyzujących znowelizowany kodeks pracy. Niekiedy jednak należy odnieść się do ich treści w celu wyjaśnienia pewnych niejasności. W "Rzeczpospolitej" z 23 lutego 1996 r. ukazał się artykuł dr. hab. Krzysztofa Rączki "Żeby było zdrowo i bezpiecznie", którego stwierdzenia wymagają skomentowania.

Można podzielić pogląd, że art. 207 § 3 k. p. zdaje się wykraczać poza zakres przedmiotowy działu dziesiątego kodeksu pracy "Bezpieczeństwo i higiena pracy", jednak należy zauważyć, że pod pojęciem "ochrona pracy" rozumie się przepisy o ochronie pracy kobiet, młodocianych, czasie pracy, urlopach wypoczynkowych itp. , które niewątpliwie oddziałują na bezpieczeństwo i higienę pracy pracowników. Stąd też został zawarty obowiązek znajomości tych przepisów przez pracodawcę i osobę kierującą pracownikami. Wypada przypomnieć, że obowiązek taki nie jest nowy, gdyż był zamieszczony w art. 225 działu dziesiątego kodeksu pracy z 1974 r. i odnosił się do osób zajmujących w zakładzie stanowiska kierownicze -- nie budząc żadnych kontrowersji.

Wypada zwrócić uwagę, że obowiązki określone dla konstruktorów i producentów maszyn oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 705

Spis treści
Zamów abonament