Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni dzwonek na zaległe wakacje, ale można je legalnie przesunąć na później

31 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Grażyna Ordak

31 marca to nie jest koniec terminu, w którym podwładny musi wykorzystać zaległy wypoczynek. Ma prawo odebrać go nawet latem

Do końca marca pracodawcy powinni udzielić zaległych urlopów wypoczynkowych, czyli takich, których zatrudnieni nie wzięli w roku kalendarzowym, kiedy nabyli do nich prawo. Tak wynika z art. 168 k.p. Przepis ten jest jednak tak skonstruowany, że to raczej wymóg pracodawcy, aby pracownikowi w takim terminie udzielić wypoczynku. Na ogół jednak szefowie interpretują art. 168 k.p. odmiennie i żądają od załóg, aby wybrały zaległe urlopy do końca pierwszego kwartału kolejnego roku kalendarzowego.

Art. 168 k.p. nie jest spójny z pozostałymi regulacjami urlopowymi zakładającymi stosowanie ich po wspólnych ustaleniach pracodawcy i pracownika. Z pewnością jednak nie powinien być naruszony tryb udzielania zaległości wypoczynkowych. Także te szef uwzględnia w aktualnym planie urlopów lub zawartym z pracownikiem porozumieniu określającym termin ich wykorzystania.

Na dwoje babka wróżyła

Nawet dla ekspertów sporne jest to, czy pracownik musi wykorzystać zaległy wypoczynek do końca marca. Grzegorz Orłowski, radca prawny w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak, uważa, że to obowiązek zatrudnionego. Wskazuje na to, że po pierwsze kodeks pracy mówi o udzieleniu urlopu wypoczynkowego, czyli o uprawnieniu pracodawcy do decydowania o urlopach i określenia podwładnemu terminu jego wykorzystania. Po drugie wymóg jego udzielenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8281

Spis treści
Zamów abonament