Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Remanent w jednej spółce nie oznacza spisu towaru w drugiej

06 sierpnia 2009 | Dobra firma | Anna Koleśnik

Jeśli przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów sporządzi w trakcie roku remanent, musi ustalić dochód z uwzględnieniem różnic remanentowych i od tego dochodu obliczyć zaliczkę na podatek. W wypadku spółki zawsze dotyczy to wszystkich jej wspólników

– Jestem wspólnikiem trzech spółek osobowych i zamierzam rozliczyć podatek dochodowy za dany miesiąc z uwzględnieniem remanentu sporządzonego tylko w jednej spółce, o którym poinformuję w terminie urząd skarbowy. Czy remanentem rozliczam wyłącznie spółkę, w której planuję go sporządzić, czy też w takiej sytuacji muszę sporządzić remanent we wszystkich spółkach i rozliczyć zaliczkę na podatek dochodowy za dany miesiąc z uwzględnieniem wszystkich remanentów? Jeśli tak, to jak w takiej sytuacji mają się rozliczyć z PIT pozostali wspólnicy z poszczególnych spółek, którzy nie zawiadomili naczelników urzędów skarbowych o sporządzeniu remanentu? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Zgodnie z art. 44 ust. 2 ustawy o PIT dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica między wynikającym z tych ksiąg przychodem a kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak:

- podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent (spis z natury) towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub

- naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu,

dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2.

Dochód z uwzględnieniem remanentu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8389

Spis treści
Zamów abonament