Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na ułatwienia w rozkręceniu własnego biznesu mogą liczyć osoby bez pracy

13 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Otwarcie firmy, szczególnie na początku, wymaga nie tylko pomysłu, lokalu, ale i nakładów finansowych. Pewną pomoc mają szansę otrzymać ci, którzy są zarejestrowani jako bezrobotni

Niektórzy biorą kredyty w bankach, inni proszą o pożyczki członków rodziny oraz znajomych. Są także inne źródła pomocy. Do tych należą dotacje czy ulgi w płatnościach. Zobaczmy, kto i na jakich warunkach może się o nie ubiegać.

Pieniądze z urzędu pracy...

Takimi środkami dysponuje starosta. Korzystając z zasobów Funduszu Pracy, może pomóc temu, kto jest bezrobotny, w podjęciu działalności gospodarczej. Kto ma status bezrobotnego? Definicję znajdziemy w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem taką osobą jest ten, kto m.in. ma ukończone 18 lat, ale nie ma więcej niż lat 60 (kobiety) lub 65 (mężczyźni) i nie ma żadnego źródła dochodów.

Zatem nie może ani pracować na umowę o pracę, ani prowadzić działalności gospodarczej czy też pobierać świadczenia rodzinnego, emerytury lub renty. Na tym nie koniec z wymogami. A to dlatego, że dotację ma szanse otrzymać ten, kto w ciągu 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia w urzędzie pracy wniosku o jej przyznanie nie prowadził działalności gospodarczej. Co więcej, o pomoc nie może się starać osoba, która została skazana za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w ciągu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8395

Spis treści
Zamów abonament