Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nierównomierny podział odpowiedzialności stawia inwestorów na uprzywilejowanej pozycji

01 września 2009 | Dobra firma | Dorota Kaczyńska

Umowy o roboty budowlane zwykle dają większe przywileje firmom zamawiającym prace. Mocniejszą pozycję wykonawcy mogą zagwarantować zapisy oparte na międzynarodowych standardach FIDIC

W Polsce nie ma jednego konkretnego wzorca tego typu umów. W praktyce przeważają kontrakty sporządzane indywidualnie na potrzeby określonej inwestycji.

– Postanowienia takich umów są za każdym razem indywidualnie negocjowane między stronami lub też przedstawiane przez inwestora wykonawcy do akceptacji bez możliwości negocjacji poszczególnych jego postanowień, zwłaszcza w przypadku umów zawieranych w ramach zamówień publicznych – tłumaczy Radosław Wasiak, prawnik z kancelarii prawnej Magnusson.

Swobodne kształtowanie

Kontrakty na wykonawstwo mogą być kształtowane swobodnie – takie prawo daje zasada swobody umów wynikająca z art. 3531 kodeksu cywilnego. Od tej zasady jest kilka nielicznych wyjątków, m.in. postanowienia art. 6471 k.c. regulujące kwestie zlecenia części prac podwykonawcom oraz wspólnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy. – Ponadto art. 3 § 1 ustawy o gwarancji zapłaty za roboty budowlane nie pozwala na wyłączenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8410

Spis treści
Zamów abonament