Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus zgodzi się na zabezpieczenie, jednak nie spowoduje to przedawnienia

07 września 2009 | Dobra firma | Aneta Mościcka

Urząd nie może od razu ściągnąć wymierzonej w decyzji zaległości. Od tej zasady są wyjątki, ale powinien wstrzymać egzekucję, jeśli podatnik złoży wniosek o zabezpieczenie

Z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 17 lipca 2009 r. (I SA/Kr 663/09) wynika, że fiskus nie może odmówić jego przyjęcia. Niestety, w świetle obecnych przepisów podatnik nie może już liczyć na to, że dzięki zabezpieczeniu należności jego zobowiązanie wobec fiskusa się przedawni.

Urząd musi przyjąć

Tak było jeszcze w 2008 r. Zabezpieczenie nie przerywało biegu terminu przedawnienia (tak jak zastosowanie środka egzekucyjnego). Dlatego podatnicy sami wychodzili z inicjatywą i składali wnioski o zabezpieczenie wymierzonego w decyzji podatku i wstrzymanie jej wykonania, mając nadzieję, że nim stanie się ostateczna, zobowiązanie się przedawni. Urzędy niechętnie jednak rezygnowały ze ściągania należności.

Spójrzmy na sprawę rozpatrzoną przez krakowski WSA. Spółka złożyła wniosek o przyjęcie zabezpieczenia w postaci depozytu gotówkowego. Jego wysokość odpowiadała kwocie zawyżenia VAT. Fiskus odmówił jednak przyjęcia zabezpieczenia i wstrzymania wykonania decyzji. Stwierdził, że nie ma takiego obowiązku. Poza tym groziło to przedawnieniem zobowiązania. Dobrowolne zabezpieczenie nie przerywało bowiem biegu terminu przedawnienia.

Spółka argumentowała, że organ podatkowy może jedynie zbadać, czy podmiot składający zabezpieczenie zrobił to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8415

Spis treści
Zamów abonament