Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejęcie długu może być podatkowo neutralne

07 czerwca 2010 | Dobra firma | Mateusz Nowak

Przejęcie długu niesie ze sobą pewne korzyści podatkowe, lecz także budzi istotne wątpliwości co do sposobu rozliczenia CIT u osoby trzeciej przejmującej dług

W obrocie gospodarczym częstym sposobem rozliczania transakcji trójstronnych jest przejęcie długu (zobowiązania) wobec wierzyciela. Zgodnie z art. 519 § 1 kodeksu cywilnego „osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu)”.

Przejęcie długu może nastąpić przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika lub przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela. W wyniku przejęcia długu osoba trzecia staje się dłużnikiem wobec wierzyciela, natomiast pierwotny dłużnik zostanie zwolniony z zobowiązania. W praktyce obrotu gospodarczego dłużnik zazwyczaj zobowiązuje się wobec osoby trzeciej zwalniającej go z zobowiązania do zapłaty wynagrodzenia równego wysokości długu i ewentualnych odsetek.

Dłużnik, który został uwolniony od zobowiązania, może zapłacić osobie trzeciej wynagrodzenie środkami pieniężnymi. Może on też zawrzeć tzw. umowę datio in solutum, gdzie w zamian za uwolnienie się od zobowiązania przekazuje jako wynagrodzenie swoje aktywa, np. udziały, akcje,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8641

Spis treści

Dodatek Rozwody, Separacje, Alimenty

Zamów abonament