Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzucanie kłód pod nogi emigrantom

07 czerwca 2010 | Prawo | Grażyna J. Leśniak

Rodacy powracający do kraju mają kłopot z uzyskaniem dowodu osobistego, numeru NIP i zarejestrowaniem firmy

Nie lada wyzwanie stanowi potwierdzenie swojej tożsamości. Zwłaszcza jeśli jedynym dokumentem, jaki się posiada, jest zagraniczny paszport, w którym imię i nazwisko zostało wpisane bez polskich znaków, przez co np. Jan Dembiński to John Dembinsky, który jest na dodatek obywatelem… amerykańskim czy kanadyjskim. Kłopot jest jeszcze większy, jeśli powracający rodak ma numer PESEL, tyle że nadany na polskie brzmienie imienia i nazwiska, czyli na Jana Dembińskiego.

Lepiej nie mieć obywatelstwa

O tym, jak trudno udowodnić, że John Dembinsky i Jan Dembiński to jedna i ta sama osoba, wie Polak, który usiłuje uzyskać numer identyfikacji podatkowej i zarejestrować spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym jako jej członek zarządu czy wspólnik. W tym wypadku formularze dotyczące rejestracji żądają podania numeru PESEL, a to z kolei wymaga dodatkowych żmudnych wyjaśnień dotyczących tej rozbieżności. Bez tego wniosek o rejestrację będzie odrzucony. Nie ma jednoznacznych uregulowań prawnych w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8641

Spis treści

Dodatek Rozwody, Separacje, Alimenty

Zamów abonament