Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można odliczyć zryczałtowany zwrot VAT z faktury dla rolnika

07 czerwca 2010 | Dobra firma | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Nabywca produktów rolnych od rolnika ryczałtowego, będący czynnym podatnikiem VAT, ma obowiązek wypłacić mu tzw. zryczałtowany zwrot VAT. Ten podatek może sobie potem odliczyć, ale po spełnieniu warunków określonych w przepisach. Są jednak problemy z ich interpretacją

Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 6 proc. kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu (art. 115 ust. 2 ustawy o VAT).

Kwota zryczałtowanego zwrotu wynika z faktury VAT RR, wystawianej przez nabywcę produktów rolnych (zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT).

Faktura ta wystawiana jest w dwóch egzemplarzach, przy czym jej oryginał otrzymuje dostawca (art. 116 ust. 1 i 2 pkt 10 ustawy o VAT), a kopię zachowuje nabywca produktów rolnych. Rolnik ryczałtowy jest natomiast zwolniony z obowiązku wystawiania faktur (art. 117 pkt 1 ustawy o VAT).

Warunki odliczenia

Zryczałtowany zwrot podatku, wykazany na fakturze VAT RR, jest traktowany jako podatek naliczony (art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT). Zwiększa kwotę podatku naliczonego, o której mowa w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty. Ale muszą być łącznie spełnione następujące warunki, wymienione w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT:

1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną,

2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z nabywcą określającą dłuższy termin...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8641

Spis treści

Dodatek Rozwody, Separacje, Alimenty

Zamów abonament