Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe zasady wykupu są sprawiedliwsze

05 lipca 2010 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa

O tym, jak będzie przebiegało przekształcanie mieszkań wojskowych oraz czy zmieniły się stawki czynszowe, z Michałem Świtalskim, prezesem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej rozmawia Renata Krupa-Dąbrowska

Właśnie zmieniły się przepisy dotyczące mieszkań wojskowych. Czy teraz każdy żołnierz otrzyma mieszkanie?

Michał Świtalski: Każdy, który do 1 lipca jeszcze nie skorzystał z uprawnień, czyli nie wykupił mieszkania, nie wziął ekwiwalentu pieniężnego lub odprawy mieszkaniowej. Szacujemy, że takich osób jest ok. 70 tys. Nowelizacja przewiduje znacznie wyższe wsparcie finansowe od tego sprzed 1 lipca.

Pomoc mieszkaniowa nie jest jednak równoznaczna z przydziałem lokalu?

Oferta nowej ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych jest szersza i przewiduje trzy możliwości: przydział lokalu mieszkalnego lub kwatery, przydział miejsca w internacie lub świadczenie mieszkaniowe.

Mieszkań jest mało i czeka się na nie długo. Czy więc tego typu wsparcie nie jest iluzją?

Nowe przepisy mają pomagać w rozwiązaniu problemów mieszkaniowych, lecz nie rozwiązują ich za żołnierzy. Założenie tej noweli jest takie, że jeżeli żołnierz nie otrzyma mieszkania, może wystąpić o świadczenie mieszkaniowe i dzięki niemu będzie mu łatwiej wynająć samodzielne lokum albo wziąć kredyt mieszkaniowy, a środkami ze świadczenia spłacać raty. Na koniec służby będzie mu przysługiwać odprawa mieszkaniowa, która pomoże spłacić resztę kredytu.

WAM nie ma uprawnień do kontrolowania, na co żołnierz wydał środki ze świadczenia. Ma on prawo przeznaczyć je na cokolwiek. Tyle że na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8665

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament