Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za mało konkurencji

30 sierpnia 2010 | Ekonomia | Aleksandra Fandrejewska
Jakub Szulc, wiceminister zdrowia (na pierwszym planie), przyznał, że ministerstwo nie myśli obecnie o wprowadzaniu do ochrony zdrowia konkurentów dla Narodowego Funduszu Zdrowia. W debacie udział wzięli także Łukasz Zalicki, partner Zarządzający  Ernst & Young Polska, Maciej Bogucki, koordynator ochrony zdrowia na forum krynickim, Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich  oraz Małgorzata Gałązka-Sobotka z rady nadzorczej NFZ
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Jakub Szulc, wiceminister zdrowia (na pierwszym planie), przyznał, że ministerstwo nie myśli obecnie o wprowadzaniu do ochrony zdrowia konkurentów dla Narodowego Funduszu Zdrowia. W debacie udział wzięli także Łukasz Zalicki, partner Zarządzający Ernst & Young Polska, Maciej Bogucki, koordynator ochrony zdrowia na forum krynickim, Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich oraz Małgorzata Gałązka-Sobotka z rady nadzorczej NFZ

Samo zwiększenie nakładów nie poprawi jakości i wielkości usług ani efektywności finansowej placówek

W ciągu półtora miesiąca Ministerstwo Zdrowia przedstawi pakiet ustaw reformujących system opieki zdrowotnej. Eksperci zaproszeni przez „Rz” zastanawiali się, co powinno się zmienić w systemie organizacji i finansowania ochrony zdrowia, by działała ona bardziej efektywnie.

Przyznali, że samo zwiększenie pieniędzy bez zmian struktury i organizacji systemu nie poprawi jakości usług ani ich standardów. Łatwiej było im nakreślić mapę zagrożeń i działań, jakie trzeba zmienić, niż określić metody zmian.

Część uważa, że podstawowym warunkiem poprawy efektywności jest stworzenie konkurencji dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Inni są zdania, że najważniejsze jest stosowanie takich samych zasad kontraktowania dla publicznych i prywatnych placówek. Samorządowcy zaś uważają, że większe uprawnienia powinny mieć samorządy regionalne, tak by ochrona zdrowia odpowiadała bardziej zróżnicowanym potrzebom lokalnych społeczności.

Mało pieniędzy, zła organizacja

– Pieniędzy jest mało, a system jest źle zorganizowany – oceniła prof. Stanisława Golimowska z UW. – Ale to nie oznacza, że jeżeli dodamy pieniądze, to natychmiast będziemy mieli efekty.

Ekonomistka zwróciła uwagę, że rząd powinien zacząć jak najszybciej porządkować ochronę zdrowia, pamiętając, że efekty widać będzie w różnej perspektywie czasu – Państwo powinno dążyć do uzyskania szybkich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8713

Spis treści
Zamów abonament