Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabawa z komarami

03 lipca 1996 | Nauka i Technika | ZW

Zabawa z komarami

Na terenie Polski nie ma komarów, które przenoszą groźne choroby, ale wielu urlopowiczom naprzykrzają się do tego stopnia, że są gotowi ponieść wszelkie wydatki, by pozbyć się intruzów. Na szczęście, na wybór różnego typu środków nie można narzekać, co najwyżej na ich cenę. Pamiętajmy jednak, że na komary nie wystarczy zastosować skuteczny preparat. Trzeba też wiedzieć, jak go używać, zarówno u dorosłych, jak i dzieci, byśmy nie żałowali wydanych pieniędzy.

Entomolodzy rozróżniają prawie 3 tys. gatunków tych owadów, zamieszkujących tereny od Finlandii po południowy skrawek Afryki, ale tylko ok. 100 z nich przenosi tak niebezpieczne choroby, jak malaria czy żółta febra. W Polsce ich nie ma, przynajmniej na razie. Klimatolodzy jedynie prognozują, że znowu pojawią się na półkuli północnej, jeśli nastąpi ocieplenie klimatu. Ale i pozostałe komary potrafią być dokuczliwe. Po ukłuciu mogą wywołać świąd i miejscową reakcję zapalną. U osób uczulonych pojawiają się ciężkie podrażnienie skóry i obrzęk.

Ciepłe żerowisko

Wszystkiemu winne są samice komarów. Samce są nieszkodliwymi wegetarianami, odżywiają się wyłącznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 795

Spis treści
Zamów abonament