Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Sztuka i władza

03 lipca 1996 | Kultura | WP

Dyktatury utożsamiane z postaciami Hitlera, Stalina i Mussoliniego w uderzająco podobny sposób instrumentalizowały i reglamentowały sztukę

Sztuka i władza

Wydarzeniem artystycznym stała się ostatnio w Berlinie wystawa "Sztuka i władza". W stolicy Niemiec stanowi ona również swoistą przestrogę przed powtórkami z historii.

Ekspozycja powstała pod patronatem Rady Europy. Zorganizowała ją londyńska Hayward Gallery we współpracy z Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie oraz Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie. Poprzednio oglądali ją mieszkańcy Londynu i Barcelony. W wersji niemieckiej na wystawę składa się ok. 500 eksponatów -- obrazów, rzeźb, plakatów, filmów, zdjęć, dokumentów dźwiękowych.

Tematem wystawy jest wzajemny stosunek sztuki i władzy wwybranym okresie (1937--1945) czterech europejskich dyktatur -- narodowego socjalizmu w Niemczech, komunizmu w Związku Radzieckim, faszyzmu w Hiszpanii i we Włoszech. Systemy te, utożsamiane z postaciami Hitlera, Stalina, Franco i Mussoliniego, w uderzająco podobny sposób instrumentalizowały ireglamentowały sztukę, tworzyły własne kanony piękna, odrzucały wzorce sprzeczne z panującą, totalitarną ideologią. Autorzy wystawy zaprezentowali zarówno sztukę "jedynie słuszną", jak i tę odrzucaną.

Picasso i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 795

Spis treści
Zamów abonament