Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwód nie może być walką o pieniądze

06 września 2010 | Prawo | Marek Domagalski
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa

Rozmowa z Rafałem Wąworkiem, adwokatem, wiceprezesem Stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka

Czy dokonana rok temu (13 czerwca 2009 r.) ,,rewolucja” w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ułatwiła rozwiązywanie konfliktów rodzinnych przy rozwodzie? Mam na myśli zwłaszcza te dotyczące dzieci.

Rafał Wąworek: Niestety, nie. Zmiana art. 58 kodeksu rodzinnego znacznie pogorszyła sytuację ojców. Przez dziesiątki lat z reguły sądy przyznawały władzę rodzicielską obojgu rodzicom. Po zmianach takie rozstrzygnięcie jest traktowane przez sąd jako “nagroda” za porozumienie rodziców. W większości spraw rozwodowych matka jest źle nastawiona do ojca dziecka i odmawia zawarcia stosownego porozumienia (w Warszawie ponad 70 proc. rozwodów jest z powództwa żony). To powoduje, że władza rodzicielska pozostaje wyłącznie przy żonie. Nierzadko uzyskanie zgody na porozumienie o wspólnym wykonywaniu władzy rodzicielskiej ma podtekst finansowy.

Chce pan powiedzieć, że prawo zachęca do finansowego szantażu?

Znów muszę powiedzieć: niestety. To, komu będzie przysługiwać władza rodzicielska, jest w polskich warunkach niezmiernie istotne, gdyż w praktyce (dostęp do dokumentacji medycznej, informacje ze szkoły, załatwianie spraw w urzędach) zadawane jest pytanie: komu przysługuje władza rodzicielska? Jeżeli pada odpowiedź, że matce, to urzędników nie przekonuje informacja, że ojciec ma też władzę – ograniczoną do tych właśnie spraw. Odmawiają podjęcia czynności do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8719

Spis treści
Zamów abonament