Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa o pracę a umowy cywilne

19 sierpnia 1996 | Prawo | AW

Umowa o pracę a umowy cywilne

Umowa o pracę jest najczęstszą podstawą nawiązywania stosunku pracy, w którym występują dwa podmioty: pracodawca i pracownik.

W doktrynie prawa pracy po -wszechnie przyjmuje się, że przedmiotem umowy o pracę (a także wynikającego z tej umowy stosunku pracy) jest osobiste wykonywanie pracy przez osobę fizyczną w sposób ciągły, w określonym miejscu i czasie, pod kierownictwem pracodawcy oraz na jegorzecz i jego ryzyko, za należnym pracownikowi wynagrodzeniem.

Określenie składników umowy o pracę jest niezbędne dla odróżnienia umowy o pracę i wynikającego z niej stosunku pracy od umów cywilnych w sposób nie budzący wątpliwości.

Różne składniki umowy o pracę pokrywają się bowiem z istotnymi składnikami wielu umów cywilnych. Dlatego jedynie umowa zawierająca wszystkie istotne składniki umowy o pracę może być traktowana jako kreująca stosunek pracy w rozumieniu kodeksu pracy.

Znowelizowany w 1996 r. k. p. w art. 22 § 1

1

wprowadza nową normatywną wskazówkę interpretacyjną: zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 tego artykułu jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Ukształtowanie takie nie budziłoby wątpliwości, gdyby k. p. zawierał bardziej precyzyjne określenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 835

Spis treści
Zamów abonament