Polska: rachuby na przyszłość
Polska: rachuby na przyszłość
W polskich sklepach bezcłowych najlepiej sprzedają się alkohole. Trunki stanowią do 40-50 proc. obrotów w handlu bez cła i podatków. Jak duże są te obroty, można oceniać tylko w dużym przybliżeniu. Danych na ten temat nie ma ani Ministerstwo Przemysłu i Handlu, ani GUS, a handlowcy niezbyt chętnie ujawniają wielkość swych wpływów. Tym trudniej więc określić, ile możemy stracić po przystąpieniu Polski do Unii, gdzie już wtedy będą zapewne obowiązywały ograniczenia w sprzedaży bezcłowej.
Przyszłe ograniczenia to dla polskich firm zarabiających na handlu bez cła i podatku na razie dość odległy problem, a znacznie więcej emocji budzą obecne utrudnienia w rozwoju.
Trochę obok prawa
Zakupy bez cła możemy robić tylko w kilkunastu sklepach na Międzynarodowym Dworcu Lotniczym (MDL) Okęcie i na pokładach polskich promów pływających po Bałtyku oraz w polskich samolotach, podczas lotów poza granicami kraju. Pasażerowie odlatujący za granicę z pozostałych lotnisk międzynarodowych nie mają co liczyć na bezcłowe okazje.
Taka sytuacja wynika z przepisów polskiego prawa celnego. Nie przewidują one działalności sklepów duty free poza wydzielonymi wolnymi obszarami celnymi (w. o. c. ). Natomiast w tych obszarach tylko wtedy można prowadzić handel detaliczny, jeśli w. o. c. zlokalizowany jest w porcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta