Problemy z ustawą o własności lokali
Pytania czytelników
Problemy z ustawą o własności lokali
Ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994 r. (Dz. U. nr 85, poz. 388) stale nastręcza kłopotów. Reagując na zainteresowanie czytelników, przedstawiamy serię odpowiedzi na pytania dotyczące właśnie tego aktu prawnego.
Rozliczenia we wspólnocie
Jan T. Na podstawie ustawy o własności lokali utworzono wspólnoty mieszkaniowe. Domagają się one np. : prowadzenia w odniesieniu do poszczególnych budynków rozliczeń remontów, rozliczeń okresowych z podziałem na klatki czy mieszkania. Właściciele mieszkań na parterze nie chcą być obciążani kosztami eksploatacji i remontów wind. Czy słusznie protestują?
JWłaściciele lokali, zgodnie z ustawą, ponoszą wydatki związane z utrzymaniem ich mieszkań. Uczestniczą też w kosztach zarządu nieruchomością wspólną. Obowiązek ten wynika z udziału we współwłasności budynku. Każdy właściciel lokalu ponosi część kosztów odpowiadającą jego udziałowi we współwłasności. Nie jest to uzależnione od faktycznego korzystania przez danego właściciela z części budynku lub jego urządzeń. Obowiązek ten spoczywa np. także na właścicielu, który w ogóle nie mieszka w budynku stanowiącym jego własność.
Dlatego też lokatorzy zajmujący pomieszczenia na parterze i de...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta