Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

05 września 1996 | Ekonomia | AK

Informacje

We wtorek Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że zapis w ustawie o NFI mówiący o tym, iż jednym z warunków nabycia uprawnienia do otrzymania świadectwa udziałowego jest posiadanie stałego zameldowania w Polsce jest niezgodny z konstytucją. Oznacza to, że prawo do nabycia świadectwa miałyby także osoby nie zameldowane na stałe w Polsce, ale spełniające pozostałe dwa warunki (posiadają polskie obywatelstwo oraz ukończyły 18 lat przez końcem 1994 roku) , które: albo mają tylko zameldowanie tymczasowe, lub w ogóle nie posiadają zameldowania w Polsce.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie jest jeszcze obowiązujące -- musi w tej sprawie wypowiedzieć się Sejm. W Biurze Informacyjnym Sejmu powiedziano nam, że być może sprawa ta będzie rozpatrywana szybko ze względu na to, że za około dwa i pół miesiąca kończy się okres dystrybucji świadectw udziałowych, ale -- zgodnie z prawem -- posłowie mają pół roku na zajęcie stanowiska. Gdyby tego nie zrobili w tym czasie, wtedy orzeczenie trybunału automatycznie wejdzie w życie.

Znaki zapytania

Jeżeli decyzja Sejmu będzie pozytywna -- czego można się spodziewać, wtedy zaistnieje potrzeba sporządzenia uzupełniających list osób uprawnionych. Dariusz Kupiecki, dyrektor Rządowego Centrum Informatycznego PE-SEL...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 851

Spis treści
Zamów abonament