Urodzaj na kremlinologów
Słuchając wypowiedzi niektórych polskich "ekspertów" od spraw rosyjskich więcej można się dowiedzieć oich sympatiach politycznych, aniżeli o samej Rosji. Nierzadko koncentrują się też oni na bieżących personalnych rozgrywkach w Moskwie, pomijając głębokie procesy społeczne, polityczne, ustrojowe i gospodarcze, jakie zachodzą wtym kraju.
Urodzaj na kremlinologów
Sławomir Popowski
Za czasów II Rzeczypospolitej Polska miała co najmniej dwa znakomite ośrodki "sowietologiczne" -- w Wilnie i w Warszawie. W stolicy pracował Jan Kucharzewski, autor pomnikowego dzieła "Od białego caratu do czerwonego", a na wileńskim Uniwersytecie Stefana Batorego wykładał prof. Marian Zdziechowski. Później było już bardzo źle. Przez kilkadziesiąt lat istnienia Rzeczypospolitej "drugiej ipół", wczasach kiedy "siła przewodnia" zadekretowała obowiązkową przyjaźń z Wielkim Bratem, Związkiem Radzieckim zajmowali się albo nieudacznicy, albo karierowicze, liczący na to, że powtarzając obowiązkowe slogany o wiekowej przyjaźni łatwiej będą mogli awansować w strukturach partyjno-państwowych, albo fanatycy.
Tych ostatnich nie było wielu. Andrzej Drawicz, autor "Pocałunku na mrozie", blisko zaprzyjaźniony zrosyjskim środowiskiem literacko-opozycyjnym; nieżyjący już Leon Bójko; Adam Michnik,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta