Problemy interpretacyjne
Stosowanie tymczasowego aresztowania
Problemy interpretacyjne
Jacek Kondracki, Radosław Baszuk
Ustawa z 29 czerwca 1995 r. (Dz. U. nr 89, poz. 433) dokonała długo oczekiwanej zmiany kodeksu postępowania karnego w zakresie stosowania tymczasowego aresztowania. Chcemy podzielić się wątpliwościami na temat dwóch uregulowań dotyczących tego zagadnienia.
Poza przekazaniem uprawnienia do stosowania tego środka wyłącznie sądom, wprowadzono -- art. 222 § 2 pkt 2 i § 3 k. p. k. -- maksymalny okres trwania aresztowania w postępowaniu przygotowawczym do roku, w postępowaniu sądowym do roku i sześciu miesięcy, a w sprawach o zbrodnie -- dwóch lat. Jednocześnie art. 222 § 4 k. p. k. przewiduje wyjątkowo możliwość przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania na przekraczający wskazane terminy
oznaczony okres. Dokonać może tego tylko Sąd Najwyższy na wniosek sądu, przed którym sprawa się toczy, a w postępowaniu przygotowawczym na wniosek prokuratora generalnego w precyzyjnie wskazanych i enumeratywnie wymienionych okolicznościach. Okolicznościami takimi są: zawieszenie postępowania karnego, przedłużająca się obserwacja psychiatryczna oskarżonego, wykonywanie czynności dowodowych poza granicami kraju, wreszcie celowe przewlekanie przez oskarżonego zakończenia postępowania.
Zgodnie z art. 11...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta