Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doba to stanowczo za mało

18 września 1996 | Prawo | JS

Doba to stanowczo za mało

Jan Swół

Zatrzymanie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa jest jednym z najdotkliwszych środków przymusu i może być stosowane tylko wówczas, gdy inne środki okazały się bezskuteczne. Wprawdzie prawo zatrzymania osoby jest jednym z podstawowych uprawnień policji, niemniej -- jak pisze T. Hanausek -- ze względu na bezpośrednią ingerencję tego typu czynności w prawa i wolności człowieka wymaga szczególnie gruntownej i wszechstronnej kontroli.

Sądową kontrolę nad zatrzymaniami przez policję wprowadzono w 1989 r. po zmianach w kodeksie postępowania karnego. Przejawia się rozpoznawaniem zażaleń na zasadność zatrzymania tylko, jeżeli zażalenie zostanie wniesione, a podstawą zatrzymania jest art. 206 § 1 k. p. k. oraz art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy o policji.

Nie mylić zatrzymania z aresztowaniem

Zatrzymanie osoby jako środek przymusu nie zostało prawnie dostatecznie wyjaśnione. Z tego powodu -- jak sądzę -- dość często, szczególnie gdy połączone jest z umieszczeniem w pokoju zatrzymań (potocznie zwanym celą bądź aresztem) , błędnie określane jest jako aresztowanie.

Zatrzymanie polega na pozbawieniu prawa: swobody poruszania się; porozumiewania się z innymi osobami bez zezwolenia; przyjmowania lub przekazywania bez zezwolenia jakichkolwiek przedmiotów. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 863

Spis treści
Zamów abonament