Z Watykanu przez Warszawę i Moskwę do Berlina
Akta STASI o polskim papieżu
Z Watykanu przez Warszawę i Moskwę do Berlina
Zbiór akt skompletowany w Urzędzie Gaucka, dotyczący informacji uzyskiwanych przez polskie służby z Watykanu i przekazywanych KGB oraz STASI, obejmuje 236 stron. Zdecydowana większość dokumentów oprócz daty, numerów ewidencyjnych i oznaczeń wydziałów w STASI, zawiera adnotację: "Tłumaczenie z rosyjskiego. Ściśle tajne! Informacja organów bezpieczeństwa PRL".
Kogo wybierze konklawe
Najwcześniejszy dokument zbioru ze wskazaniem polskich organów został oznaczony w STASI datą 13 lipca 1970 r. Informacja dotyczy stanowiska zachodnioniemieckiej chadecji wobec polityki wschodniej kanclerza Willy Brandta i została sporządzona na podstawie relacji nuncjatury papieskiej w Bonn. Ostatnia -- nosi datę 16 listopada 1978 r. i jest związana z wyborem Karola Wojtyły na papieża.
W dokumentach dotyczących Jana Pawła II znajdują się też informacje z okresu bezpośrednio poprzedzającego konklawe, na którym kardynał Wojtyła został wybrany na papieża. Organy bezpieczeństwa PRL, powołując się na informacje z Kurii Rzymskiej, spekulowały na temat prawdopodobnego przebiegu konklawe. Według tych informacji, nowy papież winien być "doświadczonym duchownym, zwolennikiem zachowania dyscypliny w Kościele katolickim, a jednocześnie gwarantem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta