Prawo nie jest własnością parlamentu
Jaka władza Trybunału Konstytucyjnego w Polsce
Prawo nie jest własnością parlamentu
Adam Jankiewicz
Sądownictwo konstytucyjne ściśle związane z samą istotą zasady trójpodziału władzy, powoli wprowadzane było w demokratycznych państwach europejskich. Dopiero w wieku XX w pełni doceniona została konieczność kontroli konstytucyjności i legalności prawa. Jeszcze w okresie po I wojnie światowej sądownictwo konstytucyjne traktowane było jako coś wyjątkowego. Po II wojnie światowej stało się regułą w większości państw demokratycznych, nie tylko zresztą europejskich. Współcześnie traktowane jest jako jeden z podstawowych standardów państwa prawnego.
Polskie doświadczenia
Obecnie na świecie istnieje wiele różnych form i modeli realizacji idei kontroli konstytucyjności prawa. Nie powinno to dziwić nikogo, jeżeli uwzględni się fakt, że współcześnie idea ta realizowana jest nie tylko we wszystkich państwach europejskich, ale także np. w Mongolii, Korei Południowej, Japonii czy Republice Południowej Afryki.
Polskie doświadczenia z sądownictwem konstytucyjnym były jednak szczególne. W okresie międzywojennym powołanie Trybunału Konstytucyjnego -- tak bowiem zwykło się nazywać sąd konstytucyjny w polskiej tradycji państwowej (nawiązanie do terminologii staropolskiej) -- było postulowane zarówno przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta