Wojna domowa w utajeniu
Tadżycka narkomafia zdołała ostatnio wyprzeć z moskiewskich ulic mafię azerską. Jak bardzo jest to intratny interes, świadczy fakt, że w Duszanbe kilogram narkotykowego surowca kosztuje 500 dolarów, podczas gdy w Moskwie -- od 6 do 8 tys. dolarów.
Wojna domowa w utajeniu
Jadwiga Butejkis
Tadżykistan był pierwszą z pięciu poradzieckich republik środkowoazjatyckich, która przebudziła się do niezawisłości. Mało kto dziś pamięta, jak wielki był w tej zapóźnionej, na poły kolonialnej, byłej republice radzieckiej napór budzących się do życia sił demokratycznych, poszukujących w islamie tożsamości narodowej. Zmusiły one w 1990 roku do ustąpienia dotychczasowe, w większości rosyjskie, władze republiki.
Jednakże upojenie wolnością po ogłoszeniu deklaracji niepodległości pod koniec 1991 roku, po objęciu władzy przez koalicję demokratyczno-islamską, nie trwało długo.
Dziel i rządź
W niecały rok później została ona obalona wspólnym wysiłkiem Rosji i Uzbekistanu, którego przywódca Islam Karimow jak ognia bał się przeniesienia "rewolucyjnej zarazy" z sąsiedniego kraju. Skądinąd wiadomo, że Tadżykistan w czasach radzieckich stanowił dla Uzbekistanu -- największej i najbogatszej w regionie republiki -- rodzaj kolonii.
Stara imperialna zasada "dziel i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta