Jeśli Senat powie "nie"
Nowelizacja ustawy antyaborcyjnej
Jeśli Senat powie "nie"
Dziś na dwudniowym posiedzeniu zbiera się Senat. Ma przyjąć stanowisko w sprawie znowelizowanej 30 sierpnia ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Nowela tej ustawy, zwanej potocznie antyaborcyjną, prowadzi do liberalizacji warunków przerywania ciąży. Wprowadza się m. in. możliwość aborcji, jeśli kobieta jest w trudnej sytuacji osobistej lub ma ciężkie warunki życiowe.
Nowela przeszła w Sejmie dość pewnie, jednak w burzliwych okolicznościach. Znaczna część opozycji opuściła ławy tuż przed głosowaniem. Następnie kilkoro posłów oświadczyło, że głosowało inaczej, niż to zostało uwidocznione na wydrukach komputerowych. Sprawa wróciła ponownie do Sejmu, lecz Izba odrzuciła zdecydowanie wniosek o reasumpcję, czyli powtórzenie głosowania.
Przewaga przeciwników
Wydaje się, że w Senacie siły przeciwników i zwolenników liberalizacji prawnych warunków przerywania ciąży są znacznie bardziej wyrównane. Można nawet przypuszczać, że istnieje znaczne prawdopodobieństwo odrzucenia ustawy bądź zakwestionowania przez Senat jej najważniejszych postanowień.
Senacka Komisja Polityki Społecznej prawie bez dyskusji postanowiła w głosowaniu rekomendować przyjęcie ustawy bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta