Nowe rozwiązanie w praktyce rachunkowości
Konsolidacja w sprawozdaniach finansowych NFI
Nowe rozwiązanie w praktyce rachunkowości
Gertruda Krystyna Świderska
Narodowe fundusze inwestycyjne są tzw. zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi. Każdy z piętnastu NFI posiada pakiety 33 proc. akcji spółek parterowych, które wystarczają do efektywnego oddziaływania na spółkę, ale jednocześnie nie dają możliwości pełnej kontroli. Ponadto każdy z funduszy posiada liczne udziały mniejszościowe.
Istota udziałów wiodących i mniejszościowych jest całkowicie odmienna. Oczekuje się, że fundusze generalnie przyjmą strategię "portfelową" w odniesieniu do ich udziałów mniejszościowych, natomiast będą o wiele bardziej aktywnie wpływać na działalność tych spółek, w których będą miały udziały wiodące. Jednak z powodu różnych strategii poszczególnych funduszy stopień ich bezpośredniego zaangażowania będzie zapewne różny.
Podstawy prawne programu narodowych funduszy inwestycyjnych (ustawa o NFI) nie dają funduszom prawnej kontroli nad spółkami, w których mają udziały wiodące, choć zapewniają im znaczny na nie wpływ. Dzieje się tak dlatego, że udziały wiodące (33 proc. ) nie są udziałami większościowymi i nie stanowią udziałów kontrolnych, fundusze nie obsadziły większości stanowisk w radach nadzorczych spółek,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta