VAT: Nieterminowe odliczenie podatku naliczonego
VAT: Nieterminowe odliczenie podatku naliczonego
Robert Bem, Grzegorz Kaniecki
Organa podatkowe często zarzucają, że odliczenie podatku od towarów i usług niezgodnie z terminem określonym w art. 19 ust. 3 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm. ) -- dalej w skrócie: ustawa -- jest nieprawidłowe i powoduje utratę prawa do odliczenia VAT. W takiej sytuacji niektóre stosują także sankcje z art. 27 ust 5 pkt 2 ustawy. Poglądy aparatu skarbowego w tej materii częściowo znajdują aprobatę w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Celem niniejszego artykułu jest pogłębiona analiza art. 19 ust. 3 ustawy i próba sprecyzowania, jakie normy w rzeczywistości można wyinterpretować z tego przepisu.
Zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy "obniżenie kwoty podatku należnego (. .. ) następuje w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę (. .. ) albo w miesiącu następnym". Po pobieżnej lekturze tego przepisu można zgodzić się z poglądem, że jest on "jasno sformułowany i wykładnia językowa nie pozostawia żadnych wątpliwości, kiedy następuje obniżenie podatku należnego" (wyrok NSA z 16 listopada 1994 r. , sygn. SA. Kr. 1905/ 94) . Jednakże w prasie prawniczej cały czas trwają spory o prawidłową interpretację tego przepisu. W praktyce występują zasadniczo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta