Nacjonalizm i Bałtowie
Nacjonalizm i Bałtowie
Czesław Miłosz
Kilka tygodni temu ukazała się w Stanach Zjednoczonych książka Anatola Lievena "The Baltic Revolution: Estonia, Latvia, Lithuania and the Path to Independence" wydana nakładem Yale University Press. Analiza Lievena stała się punktem wyjścia eseju Czesława Miłosza zamieszczonego 4 listopada br. w "The New York Review of Books". Przedrukowujemy ten tekst za łaskawą zgodą Autora. Tytuł pochodzi od Redakcji.
Myśl liberalna naszych czasów często traktuje nacjonalizm jako relikt nieoświeconej przeszłości plemiennej. Nic dziwnego, że wielu ludzi dziwią emocje, jakie wywołuje dziś problem tożsamości narodowej w Europie Wschodniej i byłym Związku Sowieckim. Znacznie bardziej zniuansowane podejście wypracowała doktryna leninowska, świadoma XIX-wiecznych korzeni nacjonalizmów. W końcu wielkie zrywy rewolucyjne tamtego stulecia łączyły retorykę demokratyczną i dążenia narodowe ludów walczących przeciwko monarchiom. Dlatego przywódcy sowieccy, zamiast negować istnienie "kwestii narodowościowej", usiłowali rozładować ją, unieszkodliwić i wykorzystać dla własnych celów. W istocie kolonialiści -- tolerowali tradycje kulturalne republik, ale tylko pod warunkiem, że będą "narodowe w formie, socjalistyczne w treści". Dla pewnych narodów jednak hasło to dawało się przekształcić w swoją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta